Virusas – ne pasiutęs arklys, o rami avelė

Keista, bet dauguma žmonių, kasdien stebėdami statistinius duomenis apie koronaviruso plitimą, tingi į juos įsižiūrėti ir atrasti akivaizdžius dėsningumus. O tie dėsningumai greičiau raminantys, o ne gąsdinantys. Štai kelios aiškios tendencijos iš kasdieninės statistikos apie koronavirusą.

Kinijoje koronaviruso epidemija praktiškai baigėsi.
Tai labai svarbus faktas, nes prieš akis turime epidemijos dinamiką, kuri kartosis kitose pasaulio dalyse.

Grafike – sergančiųjų skaičius Kinijoje. Staigaus šuolio vasario 11 d. nebuvo, jis atsirado grafike dėl to, kad tą dieną kinai pakeitė skaičiavimo metodiką. Kreivė iš tikrųjų visiškai glotni, primena greičiau kalvelę, o ne nenuspėjamus laukinio arklio šuolius. O tai reiškia, kad nesunkiai galime prognozuoti pandemijos eigą ateityje. Nuo protrūkio pradžios iki maksimumo praėjo apytikriai 1 mėnuo, o nuo maksimumo iki nulio kreivė (nesunku pačiam ją pratęsti) nusileis per porą mėnesių, t.y. balandžio vidury. Nuo maksimumo sergančiųjų skaičius per mėnesį sumažėjo 4 kartus. Naujo protrūkio Kinijoje nebus. Labai tikėtina, kad 3 mėnesių ciklas galios ir kitiems lokaliems viruso protrūkiams pasaulyje.

Virusas plistamas silpsta, pasekmės švelnėja.
Matyt taip atsitinka dėl mutacijų ir natūralios atrankos. Daugiau galimybių išgyventi ir plisti turi švelnesnė viruso atmaina. Be to plitimą ir mirčių skaičių vėliau stabdo karantino ir kt. priemonės.
Pradžioje virusas „sprogimo“ epicentre buvo pats žiauriausias. Hubėjaus provincijoje užsikrėtusiųjų skaičius šimtus kartų didesnis, nei visoje likusioje Kinijos dalyje. Sunku patikėti, bet visoje Kinijoje mirė tik apie 70 žmonių, aišku, neskaičiuojant Hubėjaus (apie 3000).

Labai įdomu, kaip Kinijoje keitėsi mirčių ir išgijimų santykis laikui bėgant. Čia buvo skaičiuojami suminiai dydžiai, o ne momentiniai:

Kreivės gale matome, kad mirtingumas artėja prie 4,5% ir jau beveik nesikeičia.  Matyt toks ir liks Kinijoje. Pasaulyje, pandemijai pasibaigus, šis skaičius turėtų būti žemesnis.

Italija nekeičia bendro vaizdo.
O kaipgi Italija ir Iranas? Kodėl virusas ten toks pat žiaurus, kaip Hubėjuje prieš porą mėnesių. Galbūt pradinė žiauri viruso forma kažkokiu neįtikėtinu būdu atkeliavo užkonservuota (šaldytuve?) tiesiai iš Hubėjaus, o ne per ilgą užsikrėtusiųjų grandinę. Ir kita, konspirologinė versija, kad šviežią dovanėlę italams kažkas tyčia atvežė mėgintuvėlyje. Bet kuriuo atveju, viruso protrūkio dinamika bus panaši kaip ir Kinijoje. Po savaitės viruso plitimo tempai ims lėtėti, o po poros savaičių perkopus maksimumą, sergančiųjų skaičius ims mažėti.

Viruso aukų skaičius pasaulyje neviršys 20 000.
Skaičiavimas labai paprastas, net primityvus, bet gal kaip tik dėl to pakankamai patikimas. Net jei pasaulyje atsiras dar keli žiauraus pirminio viruso židiniai, santykinis aukų skaičius pasaulyje neviršys santykinio Kinijos aukų skaičiaus. Kinijoje, pandemijai pasibaigus, turėsime apie 4 000 mirčių. Kinai sudaro penktadalį žmonijos. 4 000 x 5 = 20 000. Pandemija iki vasaros pradžios turėtų praeiti maksimumą ir pradėti rimti. Nesunku numatyti, kad viso pasaulio susirgimų grafike bus du maksimumai – Kinijos ir likusio pasaulio (aukštesnis ir labiau ištęstas):

Įrašas paskelbtas temoje Neklasifikuota ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *